Mies katselee kannettavaa tietokonetta

Sitoutunut Suunnannäyttäjä – lupaus, joka näkyy teoissa

Esri Finlandin ja SOK:n yhteistyö on palvelulupauksemme ytimessä.

Julkaistu 14.5.2025

Viime vuonna viestimme blogikirjoituksessamme, että olemme ottaneet käyttöön palvelulupauksen. Edelläkävijäteknologiamme lisäksi haluamme, että me esriläiset pystymme tuottamaan lisäarvoa asiakkaillemme. Palvelulupauksemme on olla Sitoutunut Suunnannäyttäjä. Se pitää sisällään kolme osa-aluetta. Sitoudumme

  • tekemään asiat kerralla kuntoon,
  • aktiiviseen ja luottamuksella rakennettuun yhteistyöhön sekä
  • varmistamaan, että asiakkaana hyödyt kehittyvästä teknologiastamme.

Yhteistyö asiakkaidemme kanssa on kaikki kaikessa. Haluamme, että jo ensimmäisestä kohtaamisesta lähdemme rakentamaan luottamuksellista yhteistyötä ja miettimään miten voisimme tuottaa arvoa sekä teknologiallamme että yhteistyöllä. Asiakasorganisaatioita Esrillä on monelta eri toimialueelta, joukossa on sekä pitkän linjan paikkatieteilijöitä että uunituoreita GIS-hyödyntäjiä. Toiset arvostavat jatkuvaa yhteistyötä ja toiset kaipaavat tukea vain silloin, kun kysymystä ei osata itse ratkaista. 

Asiakkaamme SOK hyödyntää paikkatietoa moneen käyttötarkoitukseen, kuten verkostonsuunnitteluun. He ovat hyödyntäneet ArcGIS paikkatietoalustaa jo useita vuosia ja muutama vuosi sitten oli ajankohtaista arvioida, jatketaanko käyttöä, vai siirrytäänkö avoimen lähdekoodin teknologiaan. Huolellisen mietinnän jälkeen päätös oli jatkaa ArcGIS-käyttöä. Kun haastattelimme SOK paikkatietoasiantuntijaa, Antti Rautiaista, hän sanoi syyksi sekä teknologian että Esrin yhteistyön.

Siinä, missä avoimen lähdekoodin ratkaisun rakentamiseen ja ylläpitämiseen tarvitaan useita asiantuntijoita, pitää ArcGIS sisällään valmiita työkaluja, jotka ovat helppo käyttöönottaa ja ylläpitää.

Esrin yhteistyössä taas korostuvat asiantuntijoiden aktiivisuus ja halu auttaa. ”Kaikki kivet käännetään” kun ongelmaa ratkaistaan yhdessä. Tähän kiteytyy, kokonaisvaltaisesti yhteistyö eri tasoilla.

Tule kuuntelemaan Antin puheenvuoroa ”Kuinka S-ryhmä päätyi Esrin ArcGIS Enterprise –paikkatietoalustaan” Esri-käyttäjäpäivillemme 1.–2.10.2025.


Haluatko jutella lisää, kommentoida kirjoitusta tai jakaa omia kokemuksiasi asiakaskokemukseesi meihin liittyen?

Jätä yhteystietosi alle tai ota yhteyttä
asiakaskokemus experttiimme Anna Montelliin, anna.montell@esri.fi.