Esimerkki -luo sijaintikartta


Huom! Sivu sisältää vanhentunutta tietoa. Korvaava sivu tulossa lähiaikoina.

1. Avaa http://explorer.arcgis.com. Tunnukset ovat samat kun arcgis.comissa.

Voit vetää ja pudottaa osoitetiedostot Excelin csv-muodossa. Luodaan kartta Suomen jäähalleista. Listataan jäähallien osoitteet exceliin  ja tallennetaan ne csv-muotoon. Voit myös viedä kartalle osoitetiedot koordinaattipareina. Monet sijaintitiedot on saatavissa esimerkiksi navigaattoreista myös koordinaattipareina. 

ARCGIS.com_sijaintiohje_1.gif

Muutama huomio:
•    Osoitteiden Excelissä tulee sisältää otsikkotiedot (nimi, osoite, kaupunki tms.)
•    Excelissä ei saa olla tyhjiä rivejä välissä
•    Jos osoitteessa on virhe, järjestelmä ei hyväksy exceliä ollenkaan
•    Esim. jos Helsingin Jäähallin osoite kentässä (katuosoite) kohdassa lukee Helsingin jäähalli. Varmista siis, että kaikki osoitteet ovat oikein.
•    Kerralla siirrettävien osoitteiden tai koordinaattiparien lukumäärä on rajoitettu tuhanteen. Mikäli haluat siirtää kartalle tuhansia osoitteita, siirrä maksimissaan tuhat osoitetta kerrallaan.
•    Järjestelmä tunnistaa suurimman osan oikein kirjoitetuista osoitteista, mutta pieni osa osoitteista on vielä geokoodaamatta.

2. Valitse “New Map” ArcGIS Explorerissa

ARCGIS.com_sijaintiohje_2.gif

 3. Lisää sisältöä “Add Content” ja valitse  “ Import, CSV”.

ARCGIS.com_sijaintiohje_3.gif

 4. Valitse “Paste from a table” ja “Next”

ARCGIS.com_sijaintiohje_4.gif

  5.  Anna karttatasolle (layer) nimi, määrittele kolumnien tyypit (location: address ja Location: City) ja valitse “Import”

 ARCGIS.com_sijaintiohje_5.gif

6. Odota hetki

ARCGIS.com_sijaintiohje_6.gif

7. Hetken kuluttua näet kartan, jossa sijainnit excelistä sekä automaattiset  pop-up ikkunat, joissa osoite näkyy. Voit myös vaihtaa symbolia (jolla sijainti on kartalle merkitty).

8. Voit zoomata karttaan vasemmassa alakulmasta.

  ARCGIS.com_sijaintiohje_8.gif

Haun avulla (oikeassa yläkulmassa), voit etsiä arcGIS.comista luomiasi tai muiden luomia karttoja. Voit myös perustaa ryhmiä, joiden kesken voit jakaa karttoja (näin ne eivät näy julkisissa hauissa).

ARCGIS.com_sijaintiohje_9.gif